خانه / طب اسلامی / مرکب۴-حب بلسان

مرکب۴-حب بلسان

خواص داروی مرکب چهار ( حب البلسان) :

 • گرم کننده کلیه ها و درمان امراض آن
 • تقویت و افزایش جماع
 • بیرون کننده سرما از تمامی مفاصل
 • تسکین دهنده درد سینه
 • درمان پروستات(هر دو حالت)
 • منظم کننده اعمال قلب
 • باز کننده اشتهای غذا
 • درمان یرقان و بیماری چشم
 • ریشه کن کننده دیابت و تشنگی زیاد
 • مفید برای سردرد
 • مفید برای کمی مغز و تب و لرز

——————————

روش مصرف:

روز و شب هر وعده ۲مثقال

 یا:

صبح ناشتا یک قاشق مرباخوری

شب موقع خواب یک قاشق مرباخوری

با هر نوشیدنی که امکان دارد.

 ——————————

مواد تشکیل دهنده داروی مرکب چهار:

هلیله سیاه و  پوست هلیله زرد و صغمونیا از هرکدام شش مثقال (این دارو اندازه دارد نباید دوبرابر شود و نباید در هر بار این اندازه کم و زیاد شود چون اثربخش نمی شود.)

فلفل سیاه و دار فلفل و زنجفیل و زنیان و خشخاش قرمز و مِلح هندی (نمک نفتی)(نمکی شفاف سرخ رنگ مایل به سیاهی که بنفسجی نامند و قطعه های آن اندک بزرگ و به هندی سبنده لون نامند. طبیعت: در اول سیم گرم و خشک. خواص آن: مسهل ماءاصفر و سودا و بلغم و محرک اشتها، محلل ریاح و در سایر افعال مانند سایر اقسام). از هرکدام چهار مثقال.

نارمِشک (یک گیاهی است که این هم کمیاب است شبیه به هسته آلبالو است ولی فرق آن ترد بودن آن است اما هسته آلبالو سفت است) و قاقُلّه (هِل) و سنبل الطیب و شقاقُل (همان هویج صحرائی یا همان هویج وحشی است ریشه ای دارد شبیه هویج) و عود البلسان و حب البلسان و سَلیخه (نوعی دارچین است اما دارچین نازک است و داخل آن روشن است و سلیخه سفت و زبر است و داخل آن تیره و سیاه رنگ است این سلیخه مقشره پوست درخت است) و علک رومی (مصطکی ). علک یعنی آدامس رومی یعنی برای روم و خیلی ترد است و سریع آب می‌شود) و عاقِرقَرها و از هرکدام دو مثقال.

 ———————————–

روش ساخت مرکب چهار:

همه باهم آسیاب می‌شود و سپس الک می‌شود و بعد از الک کردن مخلوط کنید به غیر از صغمونیا که جداگانه آسیاب می‌شود و الک نمی‌شود. هشتاد و پنج مثقال شکر سرخ خوب سجّی (یعنی مال سجستان که مراد همان سیستان است. ظاهرا بهترین شکر در آن زمان شکر سیستانی بوده است) که شکر باید باحرارت آب شود.

بعد از آب شدن شکر مواد آسیاب شده را روی آن بریزید. (جوری باید عمل شود که روی تمام مواد شکر بطور یک‌دست و یک‌نواخت تقسیم بشود. اگر لحظه ای غفلت شود دارو گُله گُله میشود بطوریکه مساوی باهم مخلوط نمیشوند. باید سرعت عمل داشت) در همین حین باید عسل را فورا بریزید چون اگر شکر سفت شود با عسل مخلوط نمیشود. باعسل از آن حالت سفتی خارج می شود و حالت خمیری به خود می‌گیرد و نرم می‌شود. میکانیزم آن این است که شکر آب شده حالت پلیمری دارد دور مواد را می‌گیرد و سفت می‌شود مواد موجود دو سه برابر دانه های شکر می‌شود و باعث ماندگاری بالای مواد می‌شود.) (عجین یعنی خمیری‌که نه خیلی سفت و نه شل است.)

سپس در شیشه یا در کوزه سبز قرار می‌دهی وقتی نیاز پیدا کردی از آن دو مثقال استفاده می‌کنی (از اینجا استفاده می‌شود که جامع امام رضا ع داروی همیشگی نیست) دو مثقال از این دارو استفاده کن و بخور با هرنوشیدنی یا جوشانده‌ای موقع خواب هم همین اندازه. داروی عجیبی است برای کل بیماریهای ذکر شده که درحقیقت درمان کل بیماریها است چه کهنه و تازه باشد.

جاویدباشید…

2+

حمايت از ما

حمايت از ما


اگر اين وب سايت به شما کمک کرد ميتوانيد ما را مهمان يک فنجان قهوه کنيد
ساعتهاي زيادي صرف طراحي ، ترجمه و انتشار مطالب شده است. هزينه هاي زماني و ريالي براي هاستينگ داده شده است و ما نيز اسپانسري جز شما نداريم!

پيشاپيش از حمايت شما سپاسگزارم

تومان
×
يک فنجان قهوه مهمان شما!
اگر از اين نوشته لذت برديد براي رفع خستگي ما ، يک فنجان قهوه مهمانمان کنيد!


همچنین مطالعه کنید:

سویق

قلاع: کسی که سویق درست کند را گویند.قلع به معنی تفت دادن است.وچیزی که بدون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کپی مطالب ممنوع می باشد!